Složení cestovní lékárničky záleží na cíli, účelu cesty, pohlaví, věkovém složení, zdravotním stavu a počtu osob ve skupině. Expediční výpravy směřující do odlehlých oblastí s těžce dostupnou lékařskou pomocí musejí mít lékárničku vybavenou mnohem důkladněji než běžný turista na krátce trvajícím pobytu.
Všeobecné pokyny
- obal lékárničky má být lehký a vodotěsný
- doporučuje se přiložit seznam léků, které lékárnička obsahuje
- výběr léku z níže uváděných příkladů v rámci jedné skupiny přípravků se stejným nebo podobným účinkem záleží na jejich dostupnosti, váze, předcházejících zkušenostech cestovatele a radě lékaře-poradce před cestou
- při užívání léků je třeba postupovat podle doporučení lékaře nebo pokynů uvedených na příbalovém letáku (především u neznámých léků)
Vybavení cestovní lékárničky
- sterilní obvazy, gáza, vata, trojcípý šátek, elastické obinadlo, leukoplast
- pinzeta, nůžky, zavírací špendlíky, teploměr, aluminiová fólie k ochraně před chladem
- sterilní jednorázové jehly a stříkačky (2 ml a 5 ml) v originálním balení
- dezinfekční roztok nebo sprej – např. Septonex, Ajatin, Betadine, 3% peroxid vodíku
- léky proti bolesti a zvýšené teplotě – Ibuprofen, Brufen, Ibalgin, Modafen, Paralen, Ataralgin, Coldrex, Panadol, Medipyrin, Mexalen, Acylpyrin, Anopyrin, Aspirin apod.
- léky k uvolnění spazmů (spasmolytika) při migréně, bolestivé menstruaci, žlučníkové nebo ledvinové kolice – např. Spasmoveralgin, Algifen, Spasmopan (tablety a konečníkové čípky)
- při štípnutí hmyzem a kožní alergii – Fenistil gel
- při alergii a poranění jedovatými živočichy – Dithiaden, Medrin, Claritine, Clarinase, Loratadin, Fenistil (tablety, kapky) apod.
- při průjmech a zažívacích potížích – Bactisubtil, Endiaron,
- Ercefuryl, živočišné uhlí, Hylak forte, Smecta (jen je-li stolice bez příměsi krve a hlenu a pacient nemá zvýšenou teplotu),
- případně na krátkou dobu Imodium nebo Reasec
- při zácpě projímadla – např. Guttalax
- při otravách – živočišné uhlí (Carbotox)
- při poruše trávení (k podpoře činnosti žlučníku) – Febichol (tobolky), Cholestil (tablety), Isochol (tablety)
- při nadýmání – Espumisan (kapsle, emulze), Sab Simplex (suspenze)
- při pálení žáhy (ke snížení kyselosti žaludeční šťávy) – Anacid (suspenze), Gasterin (gel), Gastrogel (tablety), Maalox (suspenze), Talcid (suspenze, žvýkací tablety), Tums (žvýkací tablety)
- při zánětech kůže – masti Framykoin, Bactroban apod.
- při poranění a spálení kůže – Calcium pantothenicum, Panthenol
- při zánětlivém a alergickém podráždění očních spojivek – např. Ophthalmoseptonex (případně Ophthalmoframykoin), Livostin, Sanorin-Analergin
- při plísňových onemocněních kůže a sliznic – Myfungar, Clotrimazol, Mycospor, Lamisil, Canesten a jiné (krémy, zásypy, vaginální tablety)
- při kinetóze – Kinedryl, Theadryl, Medrin, Nokinal
- léky proti kašli – např. Tussin, Tussilen, Ditustat, Codein, Kodynal
- nosní kapky – např. Nasivin, Pinosol – častý přechod z teplého vnějšího prostředí do značně chladnějších klimatizovaných místností bývá příčinou nachlazení
- proti bolesti v krku, angině a zánětům v ústní dutině – Bioparox, Septisan, Septolete, Neo-angin, Stopangin, Florsalmin, Tantum Verde apod. Při nachlazení a zánětu krku může pomoci kloktání slaného roztoku vody.
- na herpes simplex (krém, gel) – (aciclovir) Zovirax, Herpesin, Telviran apod.
- přípravky k místnímu znecitlivění (lokální anestetika) – např. Mesocain gel
- spreje k preventivní dezinfekci nohou, ponožek a obuvi – např. Kvart, Top Gold, Daktarin
- tablety na spaní – např. Dormicum, Nitrazepam, Rohypnol
- při úrazu kloubů a pohmoždění měkkých tkání – Diclobene, Diclofenac, Ibu-hepa, Voltaren, Yellon, Reumador, Veral apod. (gel, mast, tablety)
- prášek nebo tablety k dezinfekci vody – např. Aquasteril
- prášky rozpustné ve vodě k náhradě ztracených tekutin a solí označované jako ORS (Oral Rehydration Solution), rehydratační nápoje pro sportovce – např. Refluid, Isostar
- tablety k chemoprofylaxi malárie – meflochin (Lariam), chlorochin (Delagil, Aralen, Plaquenil), proguanil (Paludrine), doxycyklin (Doxybene, Deoxymykoin) apod.
- přenosná síť proti hmyzu (moskytiéra)
- repelent (s obsahem DEET) a dezinsekční přípravek (permetrin)
- antibiotika – například chinolony (ofloxacin, ciprofloxacin, pefloxacin) k pohotovostní samoléčbě infekcí: dýchací cesty,
- nosní, ušní, krční, močovopohlavní, gynekologické, střevní, oční, měkkých tkání, případně tetracyklin, doxycyklin, pro děti např. kotrimoxazol, vždy však jen v případě nedostupnosti lékařské pomoci.
- samovystřelovací pero s epinefrinem (Epipen, Anapen) určené k laické aplikaci do svalu v případě akutní alergické reakce
- elektronicky testované latexové kondomy s virucidním lubrikantem splňující evropské normy
- resuscitační rouška a sterilní gumové rukavice pro případné poskytování první pomoci neznámé osobě
- důležité je přibalit si dostatečné zásoby těch léků a látek, které cestovatel užívá dlouhodobě, například inzulín, léky proti astmatu, vysokému krevnímu tlaku, antidepresiva, antirevmatika, orální antikoncepci, vitaminy; důležité jsou také náhradní
- dioptrické brýle nebo roztok na dezinfekci kontaktních čoček.
Při užívání léků z lékárničky je třeba si uvědomit, že jejich vstřebávání z trávicího traktu může být během úporného průjmu nebo silného zvracení značně omezeno. V takových případech je nutná návštěva nejbližšího zdravotnického zařízení za účelem podání injekce nebo infuze. Není-li přítomen průjem, účinnou lékovou formou jsou konečníkové čípky.